INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Krzysztof Okuń z Grodziska h. Belina  

 
 
ok. 1545 - po 1609
 
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Okuń Krzysztof z Grodziska h. Belina (ur. ok. 1545 – zm. po 1609), wierszopis. Był młodszym synem Piotra (zob.) i Anny Sobockiej. W r. 1560 wpisał się, wraz ze starszym bratem Tomaszem, na Uniw. Krak. Przebywał później na dworze kanclerza Walentego Dembińskiego, a następnie «we Włoszech lata swoje trawił», także wspólnie z bratem Tomaszem. Nie wiadomo jednak, czy odbywał we Włoszech systematyczne studia; w każdym razie nie figuruje w spisach polskich studentów w Padwie i Bolonii. Z Włoch wrócił O. jako italofil i jeszcze u schyłku życia, na przekór ksenofobii rokoszan, pisał: «Włoszy, zacni ludzie». Powróciwszy z Włoch służył w wojsku i jak sam wyznał, starał się o to, aby bardziej «Marsowi był przygodnym niż Muzom i Apollinowi». Ok. r. 1590 miał zostać «starostą kujawskim» – może za wstawiennictwem brata Tomasza, kanonika włocławskiego, został zarządcą jakiegoś znaczniejszego klucza w dobrach biskupów kujawskich, a takich również tytułowano starostami. O. był współwłaścicielem miasta Grodziska (Mazowieckiego).

W r. 1609 wyszedł w Krakowie utwór O-a pt. Chwały Zygmunta Augusta króla. W dedykacji dla Zygmunta III wyjaśniał O., że przed śmiercią pragnął pozostawić po sobie dowód wdzięczności za łaski doznane od królewskiego wuja, Zygmunta Augusta. Parzyście rymowane trzynastozgłoskowce wysławiają pochodzenie i życie ostatniego Jagiellona, przynoszą zarazem garść interesujących szczegółów o małżeństwie z Barbarą Radziwiłłówną. O. podnosił sukcesy dyplomatyczne i militarne, jakie Polska zbierała za panowania Zygmunta Augusta, podkreślił wagę przyłączenia Inflant. Aneksem do Chwał Zygmunta Augusta jest Pieśń o tymże św. p. królu, którą O. ułożył w r. 1572 i po latach wydał we wspólnej z Chwałami książeczce. Dziełko O-nia świadczy o jego sporej kulturze literackiej (przytacza Senekę i Ariosta) oraz o uleganiu wpływom Jana Kochanowskiego. Chwalił je Hieronim Juszyński, Aleksandrowi Brücknerowi podobał się gładki tok wierszy, natomiast Michał Wiszniewski uznał wiersz za «chropawy». Po wydaniu Chwał Zygmunta Augusta giną ślady działalności O-nia; zapewne niedługo potem zmarł.

Pozostali po O-niu synowie: Piotr i Krzysztof, podsędek sochaczewski.

 

Estreicher; Nowy Korbut; Juszyński H., Dykcjonarz poetów polskich, Kr. 1820; – Brückner A., Z teki bibliograficznej 7. Volumina miscellanea, „Pam. Liter.” R. 3: 1904 s. 85; Nowacki, Dzieje archidiecezji pozn., II; Nowak-Dłużewski J., Okolicznościowa poezja polityczna w Polsce. Czasy Zygmuntowskie, W. 1966; Szczerbicka-Ślęk L., Duma staropolska. Z dziejów poezji melicznej. Prace Wrocł. Tow. Nauk., S. A. Nr 93, Wr. 1964; Wiszniewski, Hist. liter. pol., VII 138, VIII 149; – Album stud. Univ. Crac., III 34.

Rafał Leszczyński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.